Menu
Serwis
  Strona g?ówna
  Forum
  Artyku?y
  Galeria
  Linki
  Kontakt
  Szukaj

PTD
  Ogólne informacje
  Spis tytu?ów
  Encyklopedia
  Quizy
  Film "Wyspa Szkieletów"
  Film "Zamek Grozy"

Losowa grafika


Gry

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/viperon/domains/ptd.vdl.pl/public_html/side_left.php(27) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 1
Encyklopedia
Encyklopedia "Przygód Trzech Detektywów"

Leksykon tworzony przez Użytkowników.
Jeśli chcesz mieć swój wkład wyślij hasło do wybranej litery, propozycję hasła lub zgłoś chęć uzupełnienia już istniejącego. Możesz korzystać z dowolnej drogi: wybierając Dodaj artykuł, wysyłając mi Prywatną Wiadomość, pisząc w odpowiednim temacie na Forum lub na e-mail: admin@ptd.vdl.pl

Przeglądanie Encyklopedii - kliknij na wybraną literę:
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z
A

Alfred Hitchcock - słynny reżyser, niesłusznie uznawany jako autor książek z serii PTD. Człowiek pogodny, z poczuciem humoru, detektywi poznają go przy okazji poszukiwania domu, w którym straszy do jednego z filmów reżysera w "Tajemnicy Zamku Grozy". W książkach spisuje dochodzenia chłopców, pomaga im czasem także przy rozwiązywaniu niektórych zagadek lub poleca klientów. Mieszka w Malibu, w domu przekształconym po nieistniejącej restauracji "U Charliego". Kiedyś był detektywem, ale uległ wypadkowi w wyniku którego musiał porzucić dotychczasowy zawód i zająć się filmem.
Hasło dodał: VPN

Allie Jamison - córka jednego z najbogatszych ludzi w Rocky Beach. Była klientką Trzech Detektywów w "Tajemnicy śpiewającego węża" i "Tajemnicy Śmiertelnej Pułapki". Ich znajomość z dziewczynką nie rozwinęła się jednak w bliższą zażyłość. Allie jest zapalczywa, musi zawsze postawić na swoim i nie stroni od mijania się z prawdą, gdy jej to jest na rękę.
Hasło dodał: luki116
B

Bob Andrews - trzeci detektyw, zajmuje się dokumentacją i dokonuje poszukiwań w archiwach i bibliotekach, ale lubi przygody i chętnie wkracza do akcji. Prowadzi akta zespołu. Bob jest skrupulatny, dociekliwy, spokojny, cichy, systematyczny, bystry, ma drobną sylwetkę. Jest inteligentnym chłopcem lubiącym się uczyć, choć czasami przydałoby mu się trochę więcej śmiałości. Zazwyczaj ma przy sobie notes, w którym zapisuje swoje spostrzeżenia przy pomocy własnego, wymyślonego przez siebie szyfru. W drugiej serii Bob zmienia się i ma charakter bardziej rozrywkowy.
Hasło dodała: Marzycielka
C

Chudy Norris - bardzo szczupły, wysoki chłopiec z długim nosem. Nieco starszy od Trzech Detektywów. Jego życiowa ambicja to wykazanie wszystkim, że jest sprytniejszy od Jupitera. Lecz jego wysiłki zawsze idą na marne i to denerwuje go jeszcze bardziej i zachęca do dalszej rywalizacji z Jupe'em, Pete'em i Bobem. Jeździ sportowym, jaskrawoniebieskim samochodem.
Hasło dodał: Wiewiorek
D

Duch z duchem - system połączeń wymyślony przez Jupitera, który nie raz pomógł detektywom w zdobyciu informacji potrzebnych do prowadzenia dochodzeń. Polega na tym, że każdy z chłopców dzwoni do swoich pięciu kolegów przekazując pytanie oraz prośbę o przekazanie tej informacji do kolejnych 5 osób. W ten sposób w całej okolicy dzieci szukają odpowiedzi bawiąc się w detektywów, a gdy coś znajdą dzwonią do Kwatery Głównej.
Hasło dodał: VPN
E

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
F

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
G

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
H

Hans Schmid - jeden z braci pracujących w Składzie Złomu Jonesów. Pochodzi z Bawarii, pomaga Jonesom przy pracach w składzie, często wozi detektywów ciężarówką, gdy rolls royce z Worthingtonem są akurat zajęci.
Hasło dodał: VPN

Hugenay - złodziej dzieł sztuki pochodzący z Francji. Poznajemy go w książkach: Tajemnica jąkającej się papugi oraz Tajemnica krzyczącego zegara. Mimo, iż był złodziejem, potrafił pomóc detektywom w rozwiązywaniu zagadki. Zawsze udawało mu się przechytrzyć policję. Sam był bardzo inteligentny, imponowała mu również bystrość Jupitera.
Hasło dodał: mikra25
I

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
J

Jupiter Jones - pierwszy z trzech detektywów, szef agencji Trzej Detektywi. Chłopak z lekką nadwagą, bardzo bystrym umysłem, dużo czyta. Mieszka razem z wujostwem Matyldą i Tytusem, rodzice umarli kiedy był jeszcze dzieckiem. Wielu osobom znany jako "Mały Tłuścioszek" z czasów kiedy występował jako aktor w serialu rozrywkowym. Niezastąpiony w rozwiązywaniu łamigłówek, szarad, zagadek. W celu schudnięcia stosował wiele diet np. S.A.D.K.O, "Kromka z masłem", ale zwykle niewiele pomagały, albo nie miał wystarczająco silnej woli, aby je przestrzegać.
Hasło dodał: luki116, uzupełnił: mikra25
K

Konrad Schmid - jeden z braci pracujących w Składzie Złomu Jonesów. Pochodzi z Bawarii, pomaga Jonesom przy pracach w składzie, często wozi detektywów ciężarówką, gdy rolls royce z Worthingtonem są akurat zajęci.
Hasło dodał: VPN

Kredy - sposób orientacji i porozumiewania się pomiędzy detektywami w terenie. Każdy z nich miał własny kolor kredy: Jupiter - białą, Pete - niebieską i Bob - zieloną, którą oznaczali drogę w razie niebezpieczeństwa. Używali zazwyczaj swoich znaków rozpoznawczych, którymi były znaki zapytania, czasem dodawali strzałkę oznaczającą kierunek drogi.
Hasło dodał: VPN

Kwatera Główna - stara, uszkodzona przyczepa kempingowa, wyposażona odpowiednio przez chłopców na siedzibę agencji Trzej Detektywi. Położona w rogu Składu Złomu Jonesów. Otulona starannie ułożonymi stertami złomu, była niewidoczna z zewnątrz. Wewnątrz mieściła nowoczesne biuro z biurkiem, maszyną do pisania, magnetofonem i telefonem, a także ciemnią fotograficzną i laboratorium. Był tu także peryskop, przez który chłopcy obserwowali teren składu ponad stertami złomu oraz różnego rodzaju ekwipunek detektywistyczny, w większości zmajstrowany przez Jupitera.
Hasło dodał: luki116
L

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
Ł

Łatwa Trójka - najprostszy sposób dostania się do Kwatery Głównej Trzech Detektywów. Duże dębowe drzwi otwierał zardzewiały klucz, ukryty w pojemniku z innymi zardzewiałymi przedmiotami, a dalej krótki pasaż prowadził do właściwego wejścia do przyczepy, umieszczonego w jej bocznej ścianie. Wejście wykorzystywane głównie do przenoszenia dużych przedmiotów, które nie zmieściłyby się w Tunelu Drugim.
Hasło dodał: luki116
M

Matylda Jones - wysoka, postawna kobieta, ciocia Jupitera Jonesa. Ma ostry język, ale w gruncie rzeczy jest dobroduszną i sympatyczną kobietą. Widok chłopców wzbudza w niej jednak tylko jedno pragnienie: żeby natychmiast zagonić ich do pracy. Zazwyczaj Jupe stara się jej schodzić z drogi.
Hasło dodał: luki116
N

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
O

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
P

Pete Crenshaw - drugi z detektywów. Jest wysportowany, silny, wysoki, zwinny, smukły i ostrożniejszy od Jupe'a. Bywa nieoceniony w niebezpiecznych sytuacjach. Uwielbia grać w koszykówkę, baseball, pływać i jeździć na rowerze. Bardzo lubi zwierzęta, ma doskonałe poczucie humoru i jest o wiele skromniejszy niż Jupe.
Hasło dodała: Marzycielka
R

Robert Andrews - zobacz Bob Andrews.


Rocky Beach - fikcyjne miasto, w którym mieszkają i wychowują się Trzej Detektywi, położone około 10 mil od Hollywood i około 15 mil od Los Angeles w stanie Kalifornia (USA). Miejsce akcji większości książek z serii.
Hasło dodała: sabina

Rolls royce - jeden z najdroższych produkowanych w świecie samochodów. Rolls występujący w książce został skonstruowany specjalnie dla bogatego szejka arabskiego o wyszukanym guście. Obecnie agencja wynajmu samochodów "Wynajmij auto i w drogę" używa go głównie w celach reklamowych. Rolls royce jest zabytkowym okazem z ogromnymi jak bębny przednimi światłami i straszliwie długą maską. Karoserię ma kwadratową jak pudełko, a wszystkie wykończenia, nawet zderzaki, są pozłacane i lśnią jak klejnoty. Jupiter wygrał w konkursie prawo do używania samochodu przez trzydzieści dni, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wozem kierował zazwyczaj angielski szofer - Worthington.
Hasło dodał: luki116
S

Samuel Reynolds - pierwszy komendant policji w Rocky Beach. Człowiek stanowczy, sumiennie wypełniający swoje obowiązki. Przyjaźnie nastawiony do Trzech Detektywów, wielokrotnie z nimi współpracuje, szczególnie w nietypowych sprawach, którymi nie wypada zajmować się policji. Wręcza detektywom specjalne listy polecające, które zaświadczają o ich współpracy z policją, co znacznie ułatwia im prowadzenie dochodzeń.
Hasło dodał: VPN

Sinobrody - papuga, która stała się towarzyszką Trzech Detektywów. Jest to ptak niezwykły - w lot chwyta różne słowa i zdania, zapamiętuje je i powtarza później z upodobaniem. Jego mieszkaniem to klatka zawieszona na pałąku w Składzie Złomu Jonesów.
Hasło dodał: Wiewiorek

Skład Złomu - ruchliwe miejsce należące do Matyldy i Tytusa Jonesów, którzy mieszkają po drugiej stronie ulicy. Zapełniają go sterty pospolitego żelastwa, ale znajdują się tu także rozmaite niezwykłe rzeczy, ocalone z wyburzonych domów czy zamkniętych muzeów, co czyni skład słynny w całej okolicy. Pracę w złomowisku sprawują dwaj bracia rodem z Bawarii: Hans i Konrad, często pomagają im również Jupiter z dwójką przyjaciół. W odległym kącie składu złomu znajduje się Kwatera Główna Trzech Detektywów. Nieopodal Kwatery Jupiter urządził sobie warsztat, w którym często majsterkuje.
Hasło dodał: luki116
T

Tunel Drugi - duża karbowana rura, jedno z sekretnych wejść biegnących pod górami rupieci do Kwatery Głównej. Rura była zasłonięta dla niepoznaki kratką, a w środku wyłożona starymi dywanami. Kończyła się włazem, które było klapą w podłodze siedziby Trzech Detektywów. Najczęściej wykorzystywane przez nich wejście.
Hasło dodał: luki116

Tytus Jones - wuj Jupitera, mąż Matyldy Jones, właściciel Składu Złomu Jonesów. Kiedyś pracował w cyrku, teraz zajmuje się głównie wynajdywaniem i skupowaniem różnych niezwykłych rzeczy, które potem sprzedaje w składzie. Człowiek niskiego wzrostu, z dużymi wąsami, ma duże poczucie humoru, zawsze służy pomocą detektywom.
Hasło dodał: VPN
U

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
W

Warsztat - część Składu Złomu położona w jednym z jego rogów, w większości osłonięta dachem i stertami złomu. Mieści się tam m.in. prasa drukarska. W warsztacie Jupe zwykle wykonuje drobne naprawy sprzętu ze składu lub majsterkuje nad nowymi urządzeniami potrzebnymi w pracy detektywów.
Hasło dodał: VPN

Worthington - bardzo poprawny, angielski szofer. Trzej Detektywi zetknęli się z nim po raz pierwszy, kiedy Jupe wygrał w konkursie nagrodę ufundowaną przez agencję "Wynajmij auto i w drogę". Woził Trzech Detektywów pozłacanym rolls royce'em, zafascynowały go przygody chłopców i odtąd pomagał im rozpracowywać tajemnicze sprawy. Czuł się nieoficjalnym członkiem zespołu, nazwany nawet "czwartym detektywem".
Hasło dodał: luki116

Wszystkowidzący - specjalny peryskop zamontowany w dachu Kwatery Głównej, dzięki któremu detektywi mogą niezauważenie obserwować teren Składu Złomu bez konieczności wychodzenia z przyczepy.
Hasło dodał: VPN
Y

X - żadne hasło nie zostało jeszcze dodane.
Hasło dodał: ...
Z

Znaki zapytania [???] - znak rozpoznawczy Trzech Detektywów. Używany przez nich na wizytówkach, wzbudza zainteresowanie osób oglądających. Trzy znaki zapytania oznaczają każdego z detektywów oraz ich gotowość do rozwiązywania wszelkich zagadek zgodnie z dewizą "Badamy wszystko". Znaki zapytania często służą też do identyfikacji w terenie za pomocą kred.
Hasło dodał: VPN
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Na stronie
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych: 286
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: per_rectum
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w Shoutboksie.

Luk_F
DATA: 23.07.2013 20:08:32
Witam. Na forum zamieściłem moje na razię częściowe tłumaczenie książki The Mystery Of The Vanishing Treasure

agent006xd
DATA: 25.05.2013 12:13:39
hej jestem zagląda tu ktoś w ogóle xD ?smiley

Buzzek
DATA: 24.02.2013 20:22:59
Hej wszystkim, wiem że mało kto tu wchodzi, ale wydawnictwo Rea (www.rea-sj.pl) wydała jedną z niemieckich książek w polskim języku!

agent006xd
DATA: 27.11.2012 21:27:36
OK już patrzę.

Buzzek
DATA: 27.11.2012 21:27:35
Potrzebujemy jakiejś ekipy, która ma chęci do edycji, i jakiekolwiek zdolności z kodem Wikii xD

Buzzek
DATA: 27.11.2012 21:25:24
smiley Zobacz na moją wikię, jest obecnie rozbudowywana, ale mam nadzieje, że będzie lepsza smiley

agent006xd
DATA: 27.11.2012 21:22:51
O tak jestemsmiley

Buzzek
DATA: 27.11.2012 21:19:50
Cześć, widze że jesteś dostępny smiley

Buzzek
DATA: 27.11.2012 21:19:27
Cześć, widze że jesteś dostępny smiley

Buzzek
DATA: 26.11.2012 20:49:33
lol, ścieło mi link w środku i nie zauważyłem :/
chodzi mi o wikię pl.ptd.wikia.com, którą prowadze i póki co edytuje jako jedyny smiley